
13 maja 2024 roku uczniowie klasy II c i II e uczestniczyli w niecodziennej lekcji historii, wędrując „Śladami przeszłości” naszej Małej Ojczyzny - Lubartowa. Tym razem celem naszej wycieczki edukacyjnej były „Perły lubartowskiego baroku” oraz „Ślady powstań narodowych”.
Młodzież mogła wiedzę teoretyczną, zdobytą na lekcjach historii sprawdzić w praktyce, analizując założenia architektoniczne bazyliki św. Anny oraz kościoła św. Wawrzyńca i klasztoru kapucynów. Uczniowie dowiedzieli się, jak siedziba rodu Firlejów, renesansowa budowla obronna, z basztami, fortyfikacjami oraz parkiem w stylu włoskim przekształcona została staraniem Pawła Karola Sanguszki w wielkopańską rezydencję, charakteryzująca się barokowym rozmachem. Poznając historię tych zabytków, przybliżyli sobie sylwetki osób zasłużonych dla Lubartowa, kolejnych właścicieli miasta, wybitnych architektów i malarzy, takich jak Paweł Antoni Fontana, Jan Włoch czy Szymon Czechowicz.
Dzieje Lubartowa nieodłącznie wiążą się z historią naszego państwa. Dlatego też nie zabrakło wspomnień i motywów związanych z udziałem lubartowian w walkach powstańczych. Stąd też na chwilę zatrzymaliśmy się przed tablicą upamiętniającą Bolesława Prusa, uczestnika powstania styczniowego czy przed kapliczką przydrożną na ul. Mickiewicza postawioną w miejscu śmierci powstańców styczniowych.
Wędrówkę „śladami przeszłości” zakończyliśmy na cmentarzu parafialnym, odwiedzając najstarsze groby lubartowian. Każdy z nich kryje „zapisaną księgę życia” wielu osób zasłużonych dla miasta i Ojczyzny. Na lubartowskim cmentarzu znajdują się pomniki upamiętniające wydarzenia historyczne, rozgrywające się na przestrzeni ostatnich dwustu lat w Lubartowie i jego okolicach. Szczególnie ważnym miejscem dla nas były mogiły bohaterów powstania listopadowego i styczniowego.
Wędrówka śladami przeszłości pobudziła naszą wyobraźnię historyczną, ale także była dla nas chwilą refleksji nad dokonaniami poprzednich pokoleń żyjących w naszym mieście. Ta lekcja pozostanie na długo w naszej pamięci, a wiedza nabyta w ten sposób będzie trwała.
Uczniowie zwiedzali zabytki Lubartowa pod opieką nauczycieli historii pp. Małgorzaty Chudzik i Barbary Kukier.


















