logo EOG

Zielona energia w naszych domach? Jak możemy w ekologiczny sposób ogrzewać nasze miejsca zamieszkania? Są to pytania, które nurtują wiele osób. Jednak jest to prostsze i tańsze niż mogłoby się wydawać.

Energia słoneczna
Jednym z najbardziej znanych sposobów na pozyskiwanie energii elektrycznej w ekologiczny sposób jest użycie paneli fotowoltaicznych. Panele fotowoltaiczne wytwarzają energie za pomocą promieniowania słonecznego. Nie jest wymagane podczas tego procesu zużycie żadnego innego paliwa tradycyjnego np. węgla, dlatego zaletą paneli fotowoltaicznych jest to, że nie produkują one zanieczyszczeń. Instalacja o mocy 1 kW kosztująca od około 4 tys. do 6 tys. złotych, jest w stanie rocznie w zależności od warunków takich jak stopień nasłonecznienia czy kąt padania promieni słonecznych wyprodukować ok. 1000 kWh energii elektrycznej. Taka instalacja zwróci się po około 5 do 10 lat. Za ich pomocą łatwo napędzić np. piec elektryczny czy system ogrzewania podłogowego, a także czerpać bezpośrednio prąd do wszystkich urządzeń AGD i RTV. Energia słoneczna jest także wykorzystywana do podgrzewania wody w gospodarstwach domowych za pomocą paneli solarnych.

— Ogrzewanie pompą ciepła
Pompa ciepła, mimo że jest mniej znanym źródłem ciepła, jest także bardzo dobrym wyborem w kwestii ogrzewania swojego miejsca zamieszkania. Wielu użytkowników decyduje się na montaż pompy ciepła ze względu na znikomy wpływ na środowisko naturalne. Nie generuje ona najbardziej inwazyjnych zanieczyszczeń takich jak spaliny czy popioły, ale wykorzystuje odnawialne źródła energii. Pompy ciepła nie emitują również dwutlenku węgla, co powoduje, że mają o wiele mniejszy wpływ na pogłębienie efektu cieplarnianego, a co za tym idzie, przyczyniają się do ochrony środowiska. W Polsce, ceny pomp ciepła zaczynają się od około 15000 złotych i mogą sięgać do 45 000 złotych za zaawansowane modele gruntowych pomp ciepła. Są one bardzo wydajne energetycznie, nawet 3-5 razy bardziej niż klasyczne systemy ogrzewania. Dzięki temu ich eksploatacja wiąże się z o wiele mniejszym zużyciem energii na ogrzewanie domu.

— Kotły na biomasę
Wśród kotłów na biomasę najpopularniejsze są kotły spalające pellet, bo ogrzewanie nimi jest nie tylko efektywne i ekologiczne, ale też wygodne. Ich użytkowanie polega na dawkowaniu paliwa z oddzielnego pojemnika. Pozwala to na rzadkie napełnianie kotła, co zapewnia duży komfort używania. Spalanie jest także efektywne dzięki temu, że opał jest dawkowany małymi porcjami. Istnieje także opcja regulowania częstotliwości dorzucania kolejnych dawek paliwa, by zwiększyć lub zmniejszyć ilość wydzielanego ciepła. Podczas spalania biomasy w kotle nie przyczyniamy się do efektu cieplarnianego, ponieważ uwolniona ilość CO2 podczas spalania równa się takiej samej ilości pobrania podczas procesu fotosyntezy. Reasumując, bilans CO2 jest zerowy. Ceny kotłów na biomasę zaczynają się od ok.9 tys. zł, a kończą nawet na 20 tys. w zależności od pojemności. Paliwo — biomasa — to wydatek rzędu 1500 zł za tonę.

Porównując zalety i wady energii odnawialnej, nietrudno nie zauważyć, że pozytywów jest dużo więcej niż negatywów. Nic zatem niezwykłego, że coraz więcej ludzi decyduje się na instalacje oparte na źródłach energii odnawialnej. Należy pamiętać, że przejście na energię odnawialną sprawi, że nie tylko zaoszczędzimy pieniądze, ale także będziemy promować czystsze środowisko naturalne.

EkoKreatywni: Robert Akapian, Paweł Grosz, Amelia Dawidek, nadzór merytoryczny Ewa Mazurek